Güncel , Gündem , Son Dakika Haberleri

on yanlış alışkanlık

on yanlış alışkanlık
Bu haber 11 Ağustos 2022 - 22:09 'de eklendi ve 892 views kez görüntülendi.

Merhaba sevgili okurlarımız.
Bu yazımızda böbreklerimize za-rar veren 10 alışkanlığı maddeler halinde sıralayacağız.
Tabi ki bu z-ararlı alışkanlıklardan uzak durmamız halinde böbrek sağlığımızı koruyacak ve daha sağlıklı ve rahat çalışan bir böbrek sistemine sahip olacağız ki bunun önemi yadsınamaz.

Çünkü bö-breklerimiz k-nda bulunan z-ararlı maddeleri süzer, kandaki a-sit ve baz dengesini sağlar, su elektrolit düzeyini ayarlar ve za-rarlı maddeleri su ile seyrelterek boşaltılması görevini üstlenirler.
Böbrek ve dolaylı olarak idrar yolu hastalıkları; böbreklerin önemi yüzünden son derece ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardır. 1: Su Eksikliği :

Tahmin edeceğiniz üzere böbrek için hayati mineral sudur. Mümkün olduğunca bol su tüketmeliyiz. B-öbreklerin temizleme işlemi su ile yapılır ve suyun az olduğu durumda toksinler birikebilmektedir. Yetersiz su böbrek fonksiyonlarını etkileyebilmektedir.

2: A-şırı Tuz Kullanımı : Tuz kan basıncını yükseltme özelliğine sahiptir. K-an basıncı yükselerek böbreklere basıncı arttırmaktadır. Bu da bö-brek sağlığı için olumsuz etkilere sahiptir. Bu yüzden yemeklere ek olarak tuz kullanımını azaltmalıyız. Zaten ekmek ve diğer ek gıdaları tüketerek tuz ihtiyacını karşılıyoruz ve ek olarak yemeğe tuz eklediğimizde z-arar görebiliriz.

3: İdrar Atımı : İdrar atımı da öbrek sağlığı için dikkat etmemiz gereken unsurlardandır. Bu konuda yapmamız gerekenler idrarımızı uzun süre tutmamak ve idrarımızı tam olarak dışarı atmaktadır. Bunlara dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda b-öbrek taşının oluşumunada etkisi olmaktadır.

4: A-şırı Şeker : Aş-ırı şeker kullanımı da tuz kullanımı gibi böbrekte basıncı arttırarak böbreğe zarar verebilmektedir. 5: A-şırı Hayvansal Protein Tüketimi : Aşırı hayvansal protein tüketimi bö-brekler üzerinde metabolik yükün artmasına sebep olmaktadır. Özellikle kırmızı et tüketimini belirli bir düzen dahilinde tüketmeli, kırmızı et tüketirken yanında mutlaka yeşil sebzeleri de tüketmeliyiz.

6: Vitamin ve Mineral Eksikliği : Vitamin ve mineralleri günlük almamız gerekir. Özellikle vitamin B6 ve magnezyumu b-öbrek sağlığımız için günlük d-zu almamız gerekmektedir. Magnezyum içerikli gıdaları tüketmeliyiz. Özellikle badem ve kaju gibi kuruyemişlerin 100 gramı günlük ihtiyacın %70 ini karşılamaktadır.

7: Uyku Eksikliği : Uyku eksikliği böbrek hastalığı ve v-ücut üzerinde bir çok olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Böbreklerimiz uyku esnasında kendini onarma aşamasına geçmektedir. Yetersiz uyku da bu sürenin kısalması demek ve böbreklerin kendisini tam olarak onarmamasına sebep olmaktadır. Zira böbreklerimiz özellikle yaz aylarında hızla çalışmakta geceleri uyku esnasında dinlenmektedir.

8: A-şırı K-afein : A-şırı kafein de tuz ve şeker gibi kan basıncını yükseltmekte ve bö-brek hasarlarına sebep olabilmektedir. Ka-fein tüketimi düzenli olması gerekmekte ve aş-ırı tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.

9: A-ğ-rı K-siciler ve Bazı İ-laçlar : Günlük hayatta en ufak bir baş a-ğ-rısında dahi ülkemizde hemen a-ğrı k-sici içilmektedir. Bu çok yanlış bir alışkanlıktır. Baş a-ğ-rısı dayanılmaz hale geldiğinde il-aç tüketilebilir. Ufak baş a-ğ-rılarında kesinlikle hemen a-ğ-rı k-sici alımında uzak durulmalıdır. İla-çları mutlaka doktor tavsiyesi ile tüketmeli, gereksiz i-laç tüketmemeliyiz. İ-laçlar b-öbreklerimizin en büyük düşmanıdır.

10: A-k-ol Tüketimi :mA-ko-l tüketimi hem bö-brek hem de ka-raci-ğer sağlığı açısından önemlidir. A-k-ol b-öbreklere ve ka-raci-ğerlere z-arar vermektedir.

Tüm bu maddelerle birlikte en önemlisi mutlaka bolca su tüketmektir. Suda kalori bulunmadığı için bolca tüketilmesinin bir za-rarı yoktur. Böbrek sağlığımızı düşünüyorsak hangi yaşta olursak olalım bolca su tüketmeliyiz .Ayrıca bu maddeler genç yaşlarda sorunları belirgin olmasa da birikir ve yaşlanma evresinde

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA